-
Ustavimo lažne bolniške odsotnosti Zmanjšanje bolniške odsotnosti pomeni zmanjšanje stroškov poslovanja!
Bolniška odsotnost seveda udari po žepu delodajalca, saj plačuje bolniško nadomestilo do 30 dni. Povprečno trajanje bolniškea staleža v Sloveniji se giblje med 10,5 in 13,7 dni v zadnjih nekaj letih. Torej, če bi znižali bolniško odsotnost za 30%, bi v podjetju prihranili ogromno denarja pri nadomeščanju delavcev in stroških operative.
Kako znižati stroške bolniške odsotnosti?
- Pogovorite se z detektivom. Skupaj oblikujte cilje podjetja pri zmanjševanju bolniške odsotnosti.
- Dosledno izvajajte kontrolo bolniške odsotnosti. Zaposleni bodo že po prvem obisku detektiva obvestili ostale sodelavce v podjetju. Zavedanje, da bo detektiv opravil kontrolo delavca na bolškem dopustu v praksi pomeni, da bo zaposleni doma, da bo dosledno upošteval navodila za zdravljenje, kar posledično pomeni, da se bo pozdravil prej.
- Osebni obisk zdravnika. Detektiv osebno obišče zdravnika in pridobi bolniški red oziroma navodila za zdravljenje na domu po opravljeni kontroli. S tem detektiv prepreči, da bi osebni zdravnik o poizvedovanju detektiva obvestil svojega pacienta.
- Izdelava poročila. Detektiv za vsako kontrolo bolniškega staleža izdela poročilo in ga skupaj z bolniškim redom dostavi delodajalcu.
- Odstopanje od navodil za zdravljenje na domu se v podjetju sankcionira. Zaposleni v času zdravljenja ne sme opravljati pridobitne dejavnosti ali kršiti bolniškega reda na kakršen koli drug način. Takšno obnašanje je lahko tudi razlog za izredno odpoved delovnega razmerja s strani delodajalca.
V podjetjih, kjer smo začeli dosledno izvajati kontrolo bolniške odsotnosti se je le ta znižala tudi več kot tretjino. Kakšen je strošek bolniške odsotnosti pri vas v podjetju in koliko bi radi na leto privarčevali?
Več o bolniški odsotnosti si lahko preberet tukaj:https://www.detekta.si/bolniska-odsotnost/